Citi, Türkiye’de ekonomik büyümede keskin yavaşlama bekliyor

ABD merkezli Citi, bugün yayınladığı raporda, Türkiye’nin bu yıl beklentilerden daha güçlü bir performans gösterdiğini ancak 2024 yılında ekonomik aktivitede gözle görülür yavaşlama beklediklerini bildirdi.

Daha sıkı finansal şartlara bağlı olarak GSYH büyümesinin yavaşlayacağını öngören Citi, bu yıl yüzde 4,2 olmasını beklediği büyüme oranını 2024’te yüzde 0,4’e yavaşlayacağını tahmin etti. 2025 yılı için büyüme oranını beklentisin yüzde 3,5 olarak ortaya koydu.

Citi, Türkiye’de bu yıl yüzde 53,9 olacağını öngördüğü TÜFE’nin, 2024’te yüzde 62,7’ye yükseleceğini ve 2025’te yüzde 27,7’ye yavaşlayacağını tahmin etti.

İşsizlik oranının bu yıl yüzde 9,6, 2024’te yüzde 12,4 ve 2025’te yüzde 12,1 olması beklenirken, ABD doları-Türk lirası paritesi için 2024 ortalama 35,93, 2025 ortalaması da 41,59 olarak tahmin edildi. 

“Seçimlerin ardından görünümle ilgili belirsizlik söz konusu”

Beklenenden daha güçlü bir büyüme performansı sergilenen bir yılın ardından, 2024 yılında ekonomik faaliyetlerde gözle görülür bir yavaşlama bekliyoruz. Sıkılaşan finansal koşullar ve zayıflayan küresel faaliyetler nedeniyle yumuşayan ihracatın da etkisiyle, bu yıl %4,2 olarak tahmin edilen GSYH büyümesinin 2024 yılında %0,4’e gerilemesini bekliyoruz. Bize göre, Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerin ardından görünümle ilgili büyük bir belirsizlik söz konusu. Seçimlerden sonra yetkililerin normalleşme/sıkılaşma sürecine devam edip etmeyeceği ya da alışılmışın dışında politikalara dönüp dönmeyeceği yatırımcı duyarlılığının şekillenmesinde önemli bir rol oynayacaktır. Her ne kadar baz senaryomuzda ilk senaryoyu kullansak da, Orta Doğu’daki çatışmalar ve ekonomik faaliyetlerde öngörülen keskin düşüş zaten zorlu olan görünümü daha da karmaşık hale getirebilir.”

“Zorlu bir görünüme işaret ediyor”

Ayrıca, 2024 yılında GSYH’nin yaklaşık %6,5’i olarak öngörülen nispeten yüksek bütçe açığının yetkililere olumsuz şoklara karşı koymak için sınırlı bir politika alanı bırakmadığı belirtilen açıklamada, “Yabancı yatırımcıların Türk varlıklarına olan düşük maruziyetine rağmen, belirtilen zorlu arka planın, düşük makroekonomik görünürlüğün ve büyük dış finansman gereksinimlerinin para birimi ve tahviller için zorlu bir görünüme işaret ettiğine inanıyoruz” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x