Evinize Asla Bu ürünü Sokmayın! Hâlâ Kullanıyor Olabilirsiniz. Bağışıklık Sistemini Mahvediyor

Bulyon, yemeklerde sıkça kullanılan ancak sağlık açısından tartışmalı bir bileşendir. Çeşitli yemeklerde aroma verici olarak kullanılan bulyon, et ve tavuk olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Ancak, bulyonun sağlık üzerindeki olumsuz etkileri göz ardı edilmemelidir.

YÜKSEK TUZ İÇERİĞİ VE SAĞLIK RİSKLERİ

Bulyonlar genellikle bol miktarda tuz içerir. Günlük tuz alımı için önerilen miktarın üzerine çıkılması, yüksek tansiyon, kalp krizi ve damar tıkanıklığı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle et suyu içeren bulyonlar, içerdikleri yüksek miktardaki tuz ile dikkat çekerler. Uzmanlar, yetişkinlerin günlük tuz alımını 6 gramdan fazla olmaması konusunda uyarıyorlar.

ARAŞTIRMALARIN GÖSTERDİĞİ GERÇEKLER

Yapılan araştırmalar, bulyonların içerdiği tuz miktarının oldukça yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Bazı ürünlerde tuz oranı “makul” düzeyde olsa da, çoğu ürün yüksek tuz içeriğiyle dikkat çekmektedir. Tuz ve Sağlık Konsensüs Eylemi’nin Başkanı Graham MacGregor, daha az tuz içeren ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayarak tuz alımındaki azalmanın kalp sağlığını olumlu yönde etkileyebileceğini belirtmektedir.

BESİN MADDESİ YETERSİZLİĞİ VE DİĞER RİSKLER

Bulyonlar, yüksek tuz içeriklerinin yanı sıra düşük besin değerleriyle de dikkat çekerler. Özellikle bakır ve selenyum gibi önemli vitamin ve mineraller bakımından yetersiz olabilirler. Ayrıca, bazı çeşitlerde kullanılan lezzet arttırıcı MSG de sağlık riski taşır ve uzun vadede kaçınılması gereken bir bileşendir.

Bulyonların düşük besin değerleri, yüksek tuz içerikleri ve potansiyel sağlık riskleri göz önüne alındığında, alternatif lezzet arttırıcıları tercih etmek daha sağlıklı bir seçenek olabilir. Beslenme açısından dengeli ve sağlıklı bir yaşam için, bulyon gibi yüksek tuz içeriğine sahip ürünlerin tüketimine dikkat edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x