Kanada ve Avustralya, Gazze ve Batı Şeria’ya insani yardım yapacak

Kanada ve Avustralya hükümetleri, İsrail’in ablukası altındaki Gazze ile Batı Şeria için insani yardım yapacağını açıkladı.

Kanada Uluslararası Kalkınma Bakanı Ahmed Hussen, yaptığı yazılı açıklamada, Gazze Şeridi, Batı Şeria ve yakın bölge için 10 milyon dolar insani yardım fonu ayırdıklarını duyurdu.

Hussen, söz konusu fonun 2,5 milyon dolarının Kanada Kızılhaçı, kalanının ise Birleşmiş Milletlerin (BM) çeşitli kuruluşları üzerinden bölgeye ulaştırılacağını bildirdi.

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong ise X sosyal medya platformu üzerinden yaptığı açıklamada, “Avustralya, Gazze, Batı Şeria ve bu bölgedeki çatışmalardan etkilenen siviller için 15 milyon dolar ek insani yardım sağlayacak.” ifadesini kullandı.

Wong, söz konusu fonun “güvenilir partnerler” üzerinden bölgeye ulaştırılacağını kaydetti.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırıya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 308’i asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 2 bin 704’ü çocuk ve 1584’ü kadın, 364’ü yaşlı olmak üzere 6 bin 546 kişinin öldüğünü, 17 bin 439 kişinin yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 100’ün üzerinde Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışmalarda 20’si Filistinli, 3’ü İsrailli ve biri Lübnanlı olmak üzere 24 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 43 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi’nden 6, Hamas’tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından da 2 kişi öldü, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x